06 maja 2024

Tak wysoki poziom CO2 w atmosferze ostatni raz był 14 milionów lat temu.

Z badania, którego wyniki opublikowano w czasopiśmie naukowym „Science" wynika, że ostatni raz średni poziom dwutlenku węgla w atmosferze był równy jego obecnym wartościom co najmniej 14 milionów lat temu. Opublikowane w czasopiśmie „Science” wyniki badania to efekt ustaleń 80 naukowców z 16 państw całego świata. Wnioski, do których doszli eksperci są niezwykle niepokojące – naukowcy uważają bowiem między innymi, że po raz ostatni notowana obecnie wartość średniego stężenia dwutlenku węgla – wynosząca 420 ppm – w atmosferze występowała 14-16 milionów lat temu. Dotychczas sądzono, że było to „zaledwie” 3-5 milionów lat temu

Naukowcy: Dwutlenku węgla w atmosferze jest tyle, co 14 milionów lat temu 

Według artykułu opublikowanego w czasopiśmie naukowym „Science” obecny poziom dwutlenku węgla w atmosferze jest równy poziomowi, jaki miał miejsce co najmniej 14 milionów lat temu. W ramach badań naukowcy przeanalizowali opublikowane w przeszłości prace innych ekspertów i porównali je z najnowszymi danymi.

Wzięto pod lupę okres od 66 milionów lat temu do chwili obecnej. Naukowcy przeanalizowali biologiczne oraz geochemiczne ślady z odległej przeszłości, co pozwoliło im zrekonstruować historyczny zapis CO2 z większą precyzją niż ktokolwiek do tej pory był w stanie tego dokonać.  

Zdaniem ekspertów odkrycie to „uświadamia nam, że to co robimy, jest rzadkie w historii Ziemi” „Od dawna wiemy, że CO2 w atmosferze podnosi temperaturę. To badanie daje nam dużo bardziej solidny obraz tego, jak wrażliwy jest klimat” – zauważyła w rozmowie z agencją AFP Bärbel Hönisch, geochemik z Obserwatorium Ziemi Lamont-Doherty na Uniwersytecie Columbia, główna autorka badania.

Co dalej?

„Gatunek Homo sapiens wyewoluował dopiero trzy miliony lat temu. Nasza cywilizacja jest dostosowana do poziomu morza, jaki mamy dzisiaj, do ciepłych tropików, chłodnych biegunów i regionów o klimacie umiarkowanym, w których występuje dużo opadów” - dodała, zaznaczając, że „dalsze zwiększanie średniego stężenia dwutlenku węgla może sprawić, że klimat kształtować się będzie zupełnie inaczej”.

Badanie: rekordowy poziom CO2 w atmosferze

Kiedy ostatni raz średni poziom dwutlenku węgla w atmosferze był taki, jak obecnie, Grenlandia pozostawała nieoblodzonym zielonym lądem, a przodkowie ludzi zaczęli opuszczać lasy i przenosić się na łąki. Wcześniejsze analizy miały sugerować, że taki stan miał miejsce daleko wcześniej, w okresie od 3 do 5 milionów lat temu. Okazało się jednak, że przypuszczenia te były błędne.

Jak zauważają naukowcy, w okresie od około 2,5 miliona lat temu do końca XVIII wieku, średnie stężenie CO2 w atmosferze kształtowało się na poziomie około 280 ppm. Aktualnie poziom ten wzrósł zaś do 420 ppm. Działalność człowieka, która przyczyniła się do wzrostu emisji gazów cieplarnianych o około 50 proc., powoduje zatrzymanie ciepła w atmosferze, a w efekcie ocieplenie planety – zaznaczają badacze. 

Eksperci są zdania, że jeżeli globalna emisja CO2 w dalszym ciągu będzie rosła, to do 2100 roku prawdopodobnie osiągnie poziom 600-800 ppm. Owszem – takie poziomy CO2 utrzymywały się wcześniej na Ziemi. Było to jednak w czasach, gdy Antarktyda jeszcze nie została pokryta lodem, a więc około 30-40 milionów lat temu. Światowa flora oraz fauna wyglądały wówczas zupełnie inaczej, niż dziś.

„Niezależnie od tego, o ile dokładnie stopni zmienia się temperatura, jasne jest, że już doprowadziliśmy planetę do warunków, jakich nasz gatunek nie widział” – podkreślił współautor badania Gabriel Bowen, profesor na Uniwersytecie Utah. „To powinno skłonić nas do zatrzymania się i zastanowienia się, jaka jest właściwa droga” – dodał.

Badania, których wyniki opublikowano w czasopiśmie „Science” zajęły siedem lat.

 

WROĆ DO BLOGA

Odwiedź nas:

© 2024 Oraquel. All Rights Reserved