06 maja 2024

Ile litrów wody jest na świecie?

Wedle wyliczeń naukowców na Ziemi znajduje się 1,3 zetta litrów wody (1 zetta = 1000 000 000 000 000 000 000). Na pierwszy rzut oka liczba ta jest imponująca i może przyprawić o zawrót głowy, jednak głębsza analiza pokazuje, że woda wodzie nierówna i zdecydowanej większości tych zasobów człowiek nie może wykorzystać do swoich potrzeb. Dzieje się tak dlatego, że:

  • aż 97,5% zasobów wody to woda słona z mórz i oceanów,
  • tylko 2,5% wody na Ziemi to woda słodka,
  • około 75% wody słodkiej uwięzione jest w lodowcach, lodzie polarnym i pokrywach śnieżnych,
  • jedynie od 0,007 do 0,5% całej wody na świecie to woda zdatna do picia, czyli pozbawiona zanieczyszczeń i bezpieczna dla ludzi i zwierząt.

Mówiąc krótko - chociaż woda pokrywa olbrzymią część naszej planety to istnieją miejsca, gdzie jej picie bez żadnych ograniczeń jest dostępnym dla nielicznych luksusem. Co więcej, z brakiem wody zmagają się obecnie nie tylko państwa afrykańskie, gdzie panuje gorący i niesprzyjający klimat. Również w innych rejonach świata, w tym Europie Zachodniej i Polsce, z roku na rok ubywa wody, a susze w lecie stają się normą. Jeśli więc nie zaczniemy dbać o wodę, to również u nas ekosystem i ludzkie zdrowie będą zagrożone.

Jak zmienia się ilość wody na Ziemi?

Informacje o kryzysie klimatycznym i błyskawicznie kurczących się zasobach wody na świecie pojawiają się w mediach od dawna i wielu z nas do nich przywykło. Dlaczego? Ponieważ jest to problem, który z pozoru nie dotyczy nas bezpośrednio. W końcu z kranu wciąż płynie nam woda, w sklepach półki uginają się od butelek z krystalicznie czystym płynem, a w weekendy i wakacje wciąż możemy odpoczywać nad rzekami czy jeziorami. Do tego często w głowie mamy kolejną informację z lekcji geografii, że ilość wody na Ziemi jest niemal identyczna od miliardów lat, bo krąży ona w przyrodzie w zamkniętym cyklu hydrologicznymi.Niestety tutaj również pojawia się małe “ale”. Różne czynniki, jak klimat, ruchy tektoniczne i w dużej mierze działalność człowieka, wpływają na ilość opadów, parowania i topnienia lodu, a co za tym idzie - na formę i miejsce przebywania wody w obrębie planety. Jeśli trafi ona do atmosfery, gleby czy rzek, to stosunkowo szybko powróci do obiegu i ludzie będą mogli ją wykorzystać do picia. Jednak jeśli trafi do słonego morza czy oceanu, to “utknie” tam na bardzo długi czas, bo im większy zbiornik, tym okres wymiany z innymi rezerwuarami jest dłuższy. Jak to wygląda w praktyce? Oceany “wymieniają się” wodą z atmosferą i lądem w procesie parowania i skraplania bardzo powoli - woda przebywa w nich około 3200 lat. Średni czas przebywania wody w lodowcach to od 20 do 100 lat, choć na Antarktydzie uwięziona jest woda nawet sprzed 20 000 lat. Czas przebywania wody w innych miejscach wygląda następująco:

  • zbiorniki podziemne - od 10 do 100 000 lat,
  • jeziora - od 50 do 100 lat,
  • rzeki - od 2 do 6 miesięcy,
  • gleba - od 1 do 2 miesięcy,
  • atmosfera - około 9 dni.
  •  

Co to dokładnie oznacza?

W praktyce oznacza to, że wody słodkiej jest nie tylko stosunkowo mało, ale również na długi czas bywa “uwięziona” w trudno dostępnych dla ludzi zbiornikach. W ciągu najbliższych lat może jej też zacząć brakować na coraz większej przestrzeni. Jedynym sposobem na uniknięcie tego zagrożenia jest większa dbałość o środowisko i wdrożenie działań, mających na celu ochronę klimatu i zasobów wody słodkiej. Inaczej możliwość picia naturalnej wody będzie zarezerwowana jedynie dla niewielkiego procentu ziemskiej populacji. A tego zdecydowanie nie chcemy ani dla siebie, ani dla przyszłych pokoleń.

 

WROĆ DO BLOGA

Odwiedź nas:

© 2024 Oraquel. All Rights Reserved